Bio and CV

you can download the detailed
CV of EKMEL ERTAN [google doc]

 

Bio –  Ekmel Ertan (MA)

Ekmel Ertan works as artist, curator and educator. Ertan is the founder and artistic director of İstanbul based amberPlatform (by BIS, Beden-İşlemsel Sanatlar Derneği /Body-Process Arts Association), which is a research and production platform on art and new technologies. Ertan is the artistic director of the international “amber Art and Technology Festival” in Istanbul since 2007. He curated international amberPlatform exhibitions and events and several others as an independent curator. Ertan is also working as the site coordinator and director of international projects based in Turkey and Europe in the conjunction of art and technology /new media and society.

Ertan has exhibited his new media installations and cooperative performance works in Turkey and in international festivals and venues. He has exhibited his photography work in New York and Turkey.

Ertan received his BSc degree in Electronics / Communication Engineering from the Technical University of Istanbul and his MA degree on Interactive Media Design from Yıldız Technical University. He worked as a design and test engineer on telecommunication systems in Turkey, Germany and Belgium. He started a multimedia design company in 1997 in Istanbul. Between 1999 and 2006 he taught new media design at Istanbul Bilgi University, İstanbul Technical University, and Yıldız Technical University; between 2006 and 2014 he taught at Sabancı University. Currently he is living and working in Berlin.

For more information:
www.forumist.com
www.amberplatform.org

 

Bio – Ekmel Ertan (MA)

Ekmel Ertan küratör, sanatçı ve eğitimci olarak çalışır. Sanat ve teknoloji alanında araştırma, sanatsal üretim ve sergileme yapan, İstanbul’da kurulu BİS Beden İşlemsel Sanatlar Derneğinin -amberPlatform- kurucusu ve sanat yöneticisidir. 2007’den beri gerçekleştirilmekte olan amber Sanat ve Teknoloji Festivalinin yöneticisi ve küratörüdür. Ertan Türkiye’de ve Avrupa’da küratörlüğünü yaptığı sergiler gerçekleştirmiş; 2007’den bu yana sanat ve teknoloji bağlantılı birçok Avrupa Topluluğu destekli uluslararası projenin yerel koordinatörü veya yöneticiliğini yapmıştır. Ertan Amerika, Avrupa Ülkeleri ve Türkiye’de fotoğraf ve yeni medya çalışmalarını sergilemiştir.

İstanbul Teknik Üniversitesinden Elektronik ve Haberleşme mühendisi olarak mezun oldu, Yıldız Teknik Üniversitesinden Etkileşimli Medya Tasarımı master derecesini aldı. Turkiye (Netaş), Almanya (Alcatel SEL, Stuttgart) ve Belçika’da (Bell Labs. Alcatel, Antwerp) tasarım mühendisi olarak çalıştı. İstanbul’a 1997-2005 arasında kendi multimedya tasarım şirketini yürüttü. 1999’dan bu yana Bilgi Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi tasarım bölümleri ve İstanbul Teknik Üniversitesi TBT programında multimedya tasarımı, proje geliştirme, tasarım için programlama gibi dersler verdi. 2006-2014 yılları arasında Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal bilimler Fakültesinde Etkileşim Tasarımı, Web Tasarımı ve son sınıf Proje Stüdyosu derslerini vermiştir. Berlin’de yaşamakta ve çalışmaktadır.

www.forumist.com
www.amberplatform.org

 

 

Comments are closed.

« »
Scroll to top