Bio and CV

you can download the
CV of EKMEL ERTAN [pdf]

BIO

EN
Curriculum Vitae / Ekmel Ertan (MA)

Ekmel Ertan works as a curator, cultural manager, artist and educator. Ertan is the founder and artistic director of İstanbul based amberPlatform/BIS (Body-Process Arts Association), which is a research and production platform on art and new technologies. Ertan was the director of the international “amber Art and Technology Festival” in Istanbul between 2007-2015. He curates new media works as an independent curator in Turkey and abroad. Ertan has exhibited his new media installations, photography and collaborative performance works in Turkey, Europe, and The States. Since 2007, Ertan has been working as the site coordinator and director of EU supported multi-partner international projects on behalf of BIS. 

Ertan received his BSc degree in Electronics / Communication Engineering from the Technical University of Istanbul and his MA degree on Interactive Media Design from Yıldız Technical University. He worked as a design and test engineer on telecommunication systems in Turkey, Germany, and Belgium. Since 1999 he has taught new media art and design at Istanbul Bilgi University, İstanbul Technical University, Sabancı University. and currently at İzmir Economy University. Ertan continues to work in Izmir, Istanbul and Berlin.

For more information:
www.forumist.com

TR
Curriculum Vitae / Ekmel Ertan (MA)

Ekmel Ertan küratör, sanat yöneticisi, sanatçı ve eğitimci olarak çalışır. Sanat ve teknoloji alanında araştırma, sanatsal üretim ve sergileme yapan, İstanbul’da kurulu amberPlatform /BİS Beden İşlemsel Sanatlar Derneğinin kurucu üyesi ve sanat yöneticisidir. 2007-2015 yılları arasında “amber Sanat ve Teknoloji Festivalinin” yöneticiliğini yapmıştır. Bağımsız küratör olarak Türkiye ve yurtdışında sanat ve teknoloji kesişiminde sergi ve etkinlikler düzenlemektedir. Ertan Amerika, Avrupa Ülkeleri ve Türkiye’de kendi sanatsal üretimini sergilemiştir. Ertan 2007’den bu yana sanat ve teknoloji bağlantılı birçok Avrupa Topluluğu destekli uluslararası projenin yerel koordinatörlüğü veya yöneticiliğini yapmaktadır.

İstanbul Teknik Üniversitesinden Elektronik ve Haberleşme mühendisi olarak mezun oldu, Yıldız Teknik Üniversitesinden Etkileşimli Medya Tasarımı master derecesini aldı. Turkiye, Almanya ve Belçika’da tasarım mühendisi olarak çalıştı. İstanbul’a 1997-2005 arasında kendi multimedya tasarım şirketini yürüttü. 1999 ‘dan bu yana Bilgi Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi tasarım bölümleri ve İstanbul Teknik Üniversitesi TBT programında tasarım ve medya sanatı dersleri verdi. Halen İzmir Ekonomi Üniversitesinde ders veriyor; İzmir, İstanbul ve Berlin’de çalışıyor.

www.forumist.com

Comments are closed.

« »
Scroll to top